מאמרים

מרדף תעודת המקצוע

האם יש בכלל אדם שבאמת אפשר להקרא איש ללא מקצוע? האם קיימת תופעה כזו, של אדם מבוגר שאינו בעל מקצוע כלשהו, גם אם הקטן והשולי ביותר? קשה לקבוע מה נחשב למקצוע מן המניין ומה הוא רק תחביב. האם מקצוע זה רק סדר פעולות ממנו רואים ומרוויחים כסף ומשכורות, או שמא שפעולה אחרת ממנה אין כל רווח יכולה להחשב למקצוע רשמי גם כן?

כבר לא מעט שנים שכדי להחשב לבעל מקצוע, על אותו אדם החושק בתואר ללמוד או לפעול בכדי להשיג תעודות הוקרה כלשהן אשר הופכות אותו רשמית, ועל הניר, למקצוען. איש העוסק במקצוע מסוים. זה נכון לגבי מהנדס שעוסק בתחום של תכנון מערכות כיבוי אש, נכון לגבי איש המקים במות הרמה וכמו כן גם לגבי רופא העוסק בניתוחי לב. עם זאת, האם מוכר בקיוסק איננו נחשב לאיש מקצועו? האם הוא לא נחשב למוכר מקצועי בקיוסק? אם לא, האם זה רק מכיוון שאין בידו תעודה המוכרת בידי מוסד רשמי כלשהו, או שמא מכיוון שעבודה מסוג זה איננה מצריכה כישורים וצבירת מיומנות?

זהו שטח אפור, ואם לומר את האמת, הרבה מאוד אנשים מתעורר אל מציאות בה הם טוענים שאין באמת טעם בכל אותן תעודות ותארים, שכל אותן תופעות רק מאחירות אדם מהעשייה האמיתית והפרקטית ומקרבות את אנשי המקצוע לעיסוק בתפל שרחוק מן העיקר. לטענתם עיסוק הפך למעין מרדף אחר תעודה ולגיטימציות שנותנים אנשים שלא בהכרח קשורים או מבינים בתחום המדובר, כשאיש מקצוע דואג יותר לכך שהוא יהיה מבוטח מכל הכיוונים, מוצהר וחוקי בכל מובן וצורה מאשר שאותו מקצוען דואג לכך שהעבודה הנעשית היא אכן העבודה היסודית והאחראית ביותר שהוא יכול היה לעשות בגבולות כשרונו וניסיונו האישי.

המשך מאמר